Viļņu enerģija
Главная | Регистрация | Вход

Каталог статей


Главная » Статьи » Мои статьи

Atklāta "LIB"-iešu vēstule Latvijas Valsts przidentam.

 

            Iesniegums LIB Valdes sēdei 26.04.2012.

   Mūsu valsts,Latvija, sekmīgi attīstoties. Farizeji aizrautīgi stāsta par procentpunktiem, svinot Pirra uzvaru pār ekonomisko krīzi.

Tikai mēs, parastie iedzīvotāji, bieži esam neparasti nesaprātīgi,apstiprinot viņu teikto ar aviobiļešu iegādi vienā virzienā - prom no Valsts!!!

  Liela daļa palikušo (jo citādi nevar), cīnās ar nemitīgi pieaugošo dārdzību, zobus sakoduši skaita santīmus.

Pēdējos gados piedzīvotās mežonīgās mežu iznīcināšanas iemesls - budžeta vārdā,IKP vārdā. Jau gandrīz iznīcināta nacionālā ražošana, zvejniecība (īpaši atraktīvs piemērs ir Grieķijas pārstāves Damanaki k-dzes viedoklis),notiekošais ar diskriminējošiem platību maksājumiem lauksaimniecībā vispār neprasa nekādus komentārus, ; notiek aktīva un nekaunīga snaikstīšanās pensiju virzienā (netieši, paaugstinot pamazā to līdz nesasniedzamiem vecumiem), bet viņa augstība IKP aug!

  Tā turpinot, pēc pāris gadiem izūtrupēsim Barona Tēva dainu skapi kāda skandināvu investora cūkkopības uzņēmuma paplašināšanai, tādejādi palielinot IKP.

  Pirms neilga laika V.Dombrovskis ar jūsmu apskatīja kaut kādu tur investoru kārtējo brīnumu - ražotne ar ievestu iekārtu un materiāliem. Kaut kāda kabeļu ķibinātava.Darbinieki gan mūsu vietējie.

   Šajā sakarā jāsaka, ka tā saucamie investori ārkārtīgi intensīvi dagradē Latvijā palikušo kvalificēto darbaspēku: cilvēki viņu uzņēmumos bieži zaudē spēju radoši, ar izdomu strādāt, kļūst par šauriem dažu operāciju virtuoziem.Rodas tieša  atkarība no šāda te investora. Vārbūt tas ir apzināts veids novājināt mūsu jau tā zemo pašapziņu ?

  Valdošo mūžīgās atrunas - mums jau citu resursu nemaz neesot, vien darbaspēks, meži, nedaudz kaļķakmens un pāris sauju kūdras, ir klaji meli.

   Es apgalvoju, ka resursi mums ir !!! Tie ir latviešu un pārējo Latvijas iedzīvotāju prāti, idejs un izgudrojumi. Īpaši pēdējais potenciāls, tā vārbūtējais pienesuma apmērs, ir prātam neaptverams !!!

  Prasmīgi, saimnieciski rīkojoties ar šo bagātību, ir iespējams Latviju no dērdzīgā parādu purva pāris desmitu gadu laikā izvilkt un vienlaicīgi padarīt par ļoti attīstītu un iedzīvotājiem patīkamu valsti.

  Patreizējā situācija ir vienkārši briesmīga - vara apzināti izliekas to nesaprotot.Teorētiski gan ir izveidots iestādījums LIAA, kura uzdevums būtu veicināt, attīstīt, sekmēt u.t.t., prasmīgi un lietišķi administrējot pieejamos ES fondus.

  Vai tas tā ir ??? Realitātē tik nepieciešamie līdzekļi izgudrojumu attīstībai un tālākai komercializācijai, tā arī netiek piešķirti, neskatoties uz to, ka ik gadus lasām par milzīgo neapgūto līdzekļu summām no dažādiem Eiropas fondiem !

   Bieži vien ideja, laba doma ir kā maza dzirkstelīte, nez no kurienes šai pasulē atnākusi tieši pie mums, un tai ir nepieciešama tūlītēja aprūpe, kopšana un uzmanība. Kā bērns. Kurš arī nevar gaidīt vai pašfinansēties, cerot uz kādreizēju un vārbūtēju LIAA atbalstu.

   Neliels ieskats, tāda kā šī brīža momentfotogrāfija, izgudrotāja - LIAA iespējamo attiecību kontekstā:


1.       Ar privātpersonām, kādas ir lielākā daļa izgudrotāju, LIAA (valsts) nesadarbojas !

2.       Ipazīstoties 14.04.2012 LIAA mājas lapā (pēdējo reizi atjaunota 19.12.2011) ar iepējamajiem „variantiem”,kā vienīgo pieejamo pozīciju redzam „Augstas pievienotās vērtības investīcijas”, taču... investīciju termiņi jau beigušies...

3.       Atlikušajos divos punktos „Kompetences centri” (– dīvains nosaukums, jo cilvēks jau dodoties uz tādu, „a priori” paziņo, ka ir nekompetents) un „Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkti” pakalpojums (???), protams, ir paredzēts tikai uzņēmējam. Izbrīna arī pats uzaicinājums, jo kompetences centru finansēšana kā nevajadzīga tika pārtraukta 2011.gada septembrī (šobrīd gan presē pavīdēja ziņa, ka ierēdņi finansēšanu atjaunošot. Varbūt.[ DB 24.04.2012]).

4.       Uz brīdi iedomāsimies, ka censonis - izgudrotājs ir atradis „jumta firmu”, kura ļauj izmantot savu vārdu saskarsmē ar LIAA ierēdņiem. No kurienes lai viņš ņem līdzekļus jurista /grāmatveža algošanai (pie nosacījuma, ka augšminētā firma ir gatava eksponēt savus grāmatvedības datus)???

5.       Par nebūtisku uzskatot ~ 200-300 A4 papira lapu nepieciešamību iformatīvo materiālu/iesniegumu,izziņu un citu dokumentu izdrukai, uzzinām, ka formalitāšu kārtošana aizņemot vismaz 6-7 mēnešus vislabākajā gadījumā  (zinu ļoti slavenu un nozīmīgu uzņēmumu, kas par visai nenozīmīgu finanansējumu mokās jau 2,5 gadus).

  Vai viss šis samezglojums Jums nešķiet vismaz dīvains? Vismaz neieņemama viduslaiku cietokšņa līmenī? Cik ir jābūt „savējam”, vai cik labi ir jāpārzina birokrātijas smalki savītie, ciku cakām izcakotie maldu ceļi ? Uzskatu, ka LIAA ir izdarīts viss, lai NEVIENS individuāls izgudrotājs NEKAD nevarētu īsu un pārliecinošu konsultāciju un prezentācijas formā saņemt jebkādu finansējumu, t.i. īstenot savu ideju, ļaut dzirkstelītei kļūt par kaut vāru liesmiņu.

  Bet patiesībā būtu jābūt tā :LIAA aģentiem būtu ar visiem iespējamajiem līdzekļiem, kā okšķeriem (nevis rīkot zema līmeņa televīzijas šovus, nolūkā celt savus brūkošos reitingus) jāmeklē JEBKURA vērtīga ideja, jebkurš izgudrojums, kurš pārskatāmā nākotnē varētu nest labumu mums visiem kopā. Autori būtu nekavējoši jāstimulē aktīvi turpināt darbu pie novitātēm, jāseko procesam dienu un nakti! Bet....

  Mana personīgā pieredze liek saprast, ka šis mūris praktiski nav caursitams.

  Man un komandai pēdējais pusgads ir pagājis piedaloties piecās izstādēs (divas Rīgā, divas Maskavā, viena Diseldorfā). Tika gūtas daudzas balvas,kausi,medaļas un goda raksti. Ar cieņu un mīlestību tika nests Latvijas vārds pasaulē !

  Pirms Diseldorfas katastrofiski trūka līdzekļu. Latvietim, īpaši kurzemniekam, ir grūti lūgt. Izmisumā nolēmu griezties pie piecām galvenajām valsts amatpersonām, uzaicinot apmeklēt Latvijas stendu izstādē Rīgā BOOT 2012., (cita starpā, vienīgo nekomerciālo starp vismaz 2700 eksponentu) un sniegt iespējamo materiālo palīdzību.

  Ar dažām no atbilžu kopijām (pielikumā) varat iepazīties. Skaistas, profesionāli uzrakstītas un... tukšas. Pārfrāzējot – visi ceļi ved uz LIAA. No Poncija pie Pilāta. Un atpakaļ.

  Spožākā no atbildēm e-pasta tika saņemta no LIAA direktora vietnieka  Ēlerta k-ga.

  Acīmredzot tā tika sastādīta pēc Ministru prezidenta biroja uzdevuma (biju griezies ar lūgumu arī pie V.Dombrovska).

  Ar copy/paste paņēmienu, pat neapvienojot fontu lielumu (kaut vai pieklājības dēļ), šis kungs deva daudzus „vērtīgus un lietderīgus” padomus  (DELFI servera kraha dēļ nav iespējams baudīt vēstules oriģinālu, ir tikai oriģinālā teksta kopija).

  Atceros, ka pieķēru sevi pie domas – ak, ja, vismaz tie līdzekļi, kuri tika izniekoti, sagatavojot un sūtot atrakstīšanās vēstules, tiktu novirzīti braucienam... .

  Pat nezinu īsti kā, droši vien pateicoties Liepājnieku un „Lauritas 4” komandas dalībnieku un viņu ģimeņu sapratnei, brauciens notika!

  Diseldorfā izstādē mūs apciemoja piemīlīga kundzīte – LIAA pārstāve Latvijas vēstniecībā Vācijā; priecājās par mūsu uzņēmību, Latvijas karodziņiem uz galda un laivas. Stāstīja par LIAA. Bija jauki.

  Vēl šodien, kad ir pagājuši vairāki mēneši, sajūtu ; nē – mēs, visa „Lauritas 4” komanda sajūtam svelošu kaunu. Mūs pastāvīgi apmeklēja Vācijā esošien dzīvojošie latvieši, kuri gadījās tuvumā Diseldorfai.

  Kāds latviešu puisis,jauns vīrietis un nu jau Vācijas pilsonis, ar milzīgu prieku apskatīja laivu, priecājās, ka turamies un protam vēl ko sakarīgu radīt. Viņš uzdeva jautājumu :valsts taču jums arī kaut ko ir līdzējusi? Atzināmies, ka ne. Viņš sadrūma, sekundes piecas paklusēja un teica :tad aizkrāsojiet tos karogu!

  Saskaņā ar sporta laivu noteikumiem, uz korpusa jāatrodas valsts nacionālo karogu krāsām...!.

 

      Cienījamā LIB Valde!  Cienījamie izgudrotāji !  Cienījamie pārējie klātesošie !

 

  Mans nelaiķa tēvs mūs, trīs brāļus,audzināja stingri. Sods par palaidnībām bija aizliegums strādāt pie auto un lidmodeļiem, radiolietām utt. Pirmajā mirklī, šķiet dīvaini, bet viņš mūsos ieaudzināja milzīgu un neapsīkstošu kāri pēc īsta darba. Vēl viņš teica, ka jebkura lieta ir jādara profesionālā vai,vismaz, labā amatieru līmenī.Jas tas nav iespējams, metiet mieru!

  Uzskatu, ka šai sapulcei ir jāpieņem ļoti skarbs, bet effektīvs lēmums. Kā rūgtas zāles sirdzēja glābšanai. Ir jāgriežas tieši pie Latvijas Valsts Prezidenta ar lūgumu veikt visas iespējamās un, varbūt, neiespējamās darbības ar mērķi panākt, ka noteikta daļa inovācijām paredzēto fondu nonāk TIEŠĀ Latvijas Izgudrotāju Biedrības Valdes kontrolē!

  Vai tie būtu trīs vai pieci, vai desmit procentu, to lai lemj ekonomisti un grāmatveži (ceru, ka mūsu vidū ir cilvēki ar profesionālām zināšanām šai jomā).

  Tad LIB Valde, pieaicinot attiecīgos ekspertus, spēs normālā termiņā nodrošināt izgudrotāju ar tik nepieciešamo priekšfinansējumu reālam darbam. Un tad dzirkstelīte pāraugs nevis liesmiņā, bet ugunskurā un atsevišķos gadījumos milzu ugunī, pie kuras tad arī varēsim sasildīties visi, sasildīt mūsu Latvijas salstošo un trīcošo ekonomiku, demogrāfiju, nabaga pensionārus un no valsts aizbraukt gribošos.

  Mums Dievs ir devis dzīvību un prātu. Viņš dod mums, izgudrotājiem, savas gaišās idejas, kuras mēs vairs turpmāk neesam tiesīgi vienkārši izniekot, gadiem klīstot pa pasauli, būtībā, niecīgu finanšu līdzekļu meklējumos!  

 

„Lauritas 4” komandas vārdā Uldis Atmats.


LIB paplašinātās valdes sēdes dalībnieki nobalsoja par šīs vēstules nosūtīšanu Latvijas Valsts Prezidentam, izmantojot sabiedriskos publiskos tīklus.

Tāpat LIB valde ierosināja Rimim VAITKUSAM sagatavot vēstuli publiskošanai sabiedriskajos tīklos, kā atklātu vēstuli Valsts prezidentam.

Šeit  tiek pievienota Rima Vaitkusa sagatavotā vēstule:


"LIB"-iešu atklātā vēstule Latvijas Valsts Prezidentam.

Š.g. 27.04. Latvijas izgudrotāju biedrības (LIB) paplašinātajā biedru sēdē tika apspriesta izgudrotāja Ulda Atmata sagatavotā vēstule izgudrotājiem. Noklausoties šīs vēstules izklāstu,LIB pieņēma to zināšanai.

LIB ir salīdzinoši jauna (www.izgudrotaji.lv) organizācija. Neraugoties uz to, ka ir paveikts ārkārtīgi daudz, izgudrotāju vidū valda viedoklis: nenotiekot būtiskām izmaiņām valsts un izgudrotāju attie­cībās, utopiski ir cerēt uz izaugsmi, uz konkrētu un taustāmu LIB pienesumu mūsu Valsts ekonomikā.

Latvijas izgudrotāju vidū ir daudz dažādu profesiju, vecuma un tautību pārstāvji, viņus visus vieno divas galvenās pamatīpašības, kuras ir raksturīgas izgudrotājiem visā pasaulē – tieksme komercializēt savu izgudrojumu, protams, gūstot materiālu labumu autoram, savai zemei, un otrs, ne mazāk svarīgs motīvs – ar savu izgudrojumu dot iespēju citiem cilvēkiem gūt dažādus atvieglojumus dzīvē, kaut vai laika ietaupījumu kādas noteiktas darbības veikšanai.

LIB savā līdzšinējā darbībā ir centusies iespēju robežās palīdzēt saviem biedriem, sniedzot konsul­tācijas izgudrojumu patentu noformēšanas jomā, sniedzot praktisku palīdzību izgudrojumu modeļu izgatavošanā nesen nodibinātajā Modeļu un maketu studijā („MUMS”), jau vairākus gadus pēc kārtas organizējot nacionālās izgudrojumu izstādes, veidojot draudzīgas saites ar citu valstu izgudrotājiem un to apkopojošām organizācijām, kā arī organizējot LIB biedru braucienus uz dažādu pasaules valstu organizētām Starptautiskām izgudrojumu izstādēm, aktīvi piedaloties to organizēšanā.

Pateicoties LIB starptautiskajiem sakariem, daļa LIB biedru, absolūtā vairākumā gadījumu gan par saviem personīgajiem līdzekļiem, ir piedalījušies ar saviem izgudrojumu projektiem Taizemē, Ķīnā, Vācijā un Krievijā. Šo rindiņu autors Ķīnas Starptautiskajā izgudrojumu izstādē tika apbalvots ar Vispasaules Izgudrotāju asociāciju federācijas IFIA „Zelta medaļu” un uzaicināts piedalīties Vispasaules izgudrojumu izstādē Nirnbergā, Vācija, tā paša gada oktobrī. Starptautiskā žūrija nominēja izgudrojumu „WPO” ar Izstādes „iENA 2008” vienīgo „Zelta medaļu” piedāvāto ārzemju izgudrojumu autoru vidū. Izgudrojuma „WPO” autoru šai izstādē uzaicināja piedalīties starptautiskā izgudrotāju konferencē Malahaijatas Universitātē Indonēzijā, kur par šī izgudrojuma prezentāciju kā vieslektors, autors tika nominēts par augstāk minētās universitātes goda profesoru un apbalvots ar Goda profesora diplomu un nacionālo Goda profesora kakla apsēju.

Š.g. martā LIB organizēja Latvijas izgudrotāju delegācijas 14 dalībnieku sastāvā piedalīšanos ikgadējā Starptautiskajā izgudrojumu un jauno tehnoloģiju salonā - izstādē „Archimedes” Maskavā. Šeit dalību ņēma arī priekšpiedziņas sporta laivas „Laurita 4” (www.atmats.lv) izgudrotājs U. Atmats ar savu līdzautoru grupu. Šis izgudrojums no Salona „Archimedes” Starptautiskās žūrijas komisijas puses tika apbalvots kā labākais rūpnieciskais paraugs, un ar sudraba medaļu un diplomu par projekta tehnisko izstrādi, bet no pārējiem 17 projektiem, kurus demonstrēja Latvijas izgudrotāju delegācija, 2 projektus apbalvoja ar bronzas medaļām un diplomiem. Jāatzīmē, ka par projektu „Laurita 4” ļoti nopietnu interesi izrāda Krievijas biznesa struktūras, nolūkā virzīt tā attīstību AAE virzienā.

Arī šie un citi, šeit neminēti braucieni tika finansēti pamatā no pašu privātajiem līdzekļiem.

Nevar noliegt vienu LIAA dalību ar finansējuma piešķiršanu projektam „WPO” pēc atgriešanās no Nirnbergas ar šīs izstādes augsto novērtējumu.Projektu vadītājs un LIB biedrs Juris Jerums griezās LIAA ar paskaidrojumu par „WPO” projekta nominācijām Ķīnas un Nirnbergas izstādēs. Tad šim projektam tika piešķirts vienreizējs „grants” 5000,- LVL apmērā no „Pirmssēklas instrumenti” kategorijas palielināta moduļa izgatavošanai, lai iegūtu papildus datus par šīs iekārtas darbības jaudām. Pieliekot papildus līdzekļus un nesavtīgu darba entuziasmu no SIA ”AMS” puses un izmantojot šos piešķirtos LIAA „granta” līdzekļus, tika izveidots izmēģinājumu modulis „WPO” peldošajai elektrostacijai, kuru izmēģināja Daugavā pie Ķengaraga ūdens ņemšanas mola. Iekārta sāka dot pirmos elektrības voltus, taču uzrādīja lielāku jaudu, nekā teorētiski bija aprēķināts. Finansējuma trūkuma dēļ turpmākā darbība šī moduļa pieregulēšanai un attīstīšanai tika apturēta.

Šogad, pateicoties Satiksmes Ministra A.Roņa uzmanības pievēršanai šim projektam, ir sākusies „WPO” moduļa tālāka attīstības virzība Rīgas kuģu būvētavā. Pašreiz tiek meklēts finansējuma avots, lai darbs varētu turpināties, jo potenciālie klienti no Malaizijas un AAE ir izrādījuši pastiprinātu interesi gan par peldošajām elektrostacijām, gan par peldošajām mākslīgajām salām.

Kā jau minēju sākumā, izgudrotāju pulkā ir cilvēki, kuri ne tikai cer nākotnē iegūt no saviem izgudrojumiem taustāmus labumus, kad izgudrojumi beidzot tiks komercializēti. Izgudrotāju vidū ir arī cilvēki, kuriem rūp, lai ar šo izgudrojumu kaut nedaudz būtu atvieglota apkārtējo cilvēku ikdiena - laika ietaupījums, enerģijas patēriņa ietaupījums u.tml. Ir smagi vērot, tiekoties sapulcēs, izstādēs utt., daudzus sirmos kungus, kuri ar jauneklīgu degsmi aizstāv savus projektus, patiesi ticot, ka tie nesīs labumu mums visiem. Es redzu, dzirdu un jūtu, ka viņos nav pašlabuma meklējumu pat atblāzmas!

God. Prezidenta kungs!

Mēs saprotam, ka vēršanās pie Jums nevar uzreiz un būtiski izmainīt valsts un ierēdniecības attieksmi pret izgudrotājiem kā tādiem, bet... Jūs esat Latvijas augstākā amatpersona, kuras viedoklī nevar tā vienkārši neieklausīties. Mums, izgudrotājiem, ir ļoti svarīgs Jūsu viedoklis un sapratne. Un mēs ticam, cilvēks ar Jūsu dzīves gājumu un finansista pieredzi ārkārtīgi precīzi saprot, ka panākumu atslēga visam ir resursi: laiks un finansējums. Un tieši finansējuma nepieejamība projektu attīstībai vislielākajā mērā negatīvi ietekmē LIB pienesumu mūsu Valstij.

Mēs lūdzam Jūsu palīdzību likumdošanas iniciatīvu jeb citu, Prezidentam pieejamu līdzekļu formā, nolūkā panākt situāciju, kad neliels, taču stingri noteikts daudzums ES un citu fondu tikai inovācijām paredzēto līdzekļu, nonāktu tiešā Latvijas Izgudrotāju Biedrības Valdes pārraudzībā. Virsuzdevums šim solim ir: minimizēt līdz saprātīgiem termiņiem izgudrojumu aprobācijas un komercializācijas termiņus. Tieši neauglīgi patērētais laiks ir viens no galvenajiem Latvijas ienaidniekiem! Mēs lūdzam nemeklēt vainīgos, jo tādu, vienkārši nav! Patlaban atbildīgās institūcijas strādā saskaņā ar esošo likumdošanu, sausi un precīzi pildot to. Ierēdņi pat nav ieinteresēti kaut ko mainīt savā darbā, jo, pēc būtības,viņi pilda savu darbu likumā noteiktās robežās.

Ir jārīkojas! Tik plaši locītais termins „Latvijas Nokia” nav tukši vārdi! Situācijai vienkārši turpinoties, notiks... nekas. Laiks un izgudrotāju vecums darīs savu. Mēs pamazām zaudēsim šos gaišos cilvēkus, un kopā ar viņiem arī visas tik cerīgās domas un idejas.

Rims Vaitkus, LIB Valdes loceklis.

P.S. jau jūnijā LIB biedru plānā ir 8 cilvēku brauciens ar divām personīgajām mašīnām uz Somiju, dalībai Starptautiskā konferencē-binesa kontaktbiržā, par jaunākiem izgudrojumiem dabai draudzīgu projektu apspriešanai.

 Tādā pašā veidā LIB biedri doties uz Dāniju, kur no 18. jūnija notiks līdzīga rakstura konference Baltijas jūras valstu starpā. Par šiem pasākumiem lietas kursā ir LIAA, bet tikai ielūgumu līmenī.

No š.g. 4. oktobra LIB organizē „Izgudrotāju dienu” ar uzaicinājumu piedalīties, mūsu rīkotajā Starptautiskajā izgudrojumu izstādē, Ķīpsalas hallē, viesus un izgudrotājus no Anglijas, Vācijas, Lietuvas, Krievijas un citām valstīm.

LIB biedru braucieni un dalība Starptautiskajās izstādēs nav pasākumi izklaidei.Šais iztādēs (veikals), mēs izgudrotāji savus izgudrojumus (produkts) demonstrējam iespējamiem investoriem un potenciāliem ražotājiem (pircējs), tādejādi komercializējam savus izgudrojumu projektus.

R.V.

Категория: Мои статьи | Добавил: prof (05.05.2012) | Автор: Rims Vaitkus E W
Просмотров: 1430 | Комментарии: 5 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 3
3 icesmema  
Best of the Best!
http://google.com - Best

d646d646nad646naegddgdHnLeHnLnaeHnL

2 Foothpauppy  
Best of the Best!
http://google.com - Best

d646d646nad646naegddgdHnLeHnLnaeHnL

1 Topher  
Thanks for starnitg the ball rolling with this insight.

Имя *:
Email *:
Код *:

Форма входа

Категории раздела

Поиск

Наш опрос

Оцените мой сайт
Всего ответов: 5

Статистика


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Rims Vaitkums © 2018 | Бесплатный конструктор сайтов - uCoz